1066 – Wiking, Norman i Anglik ścierają się w przeglądarce

Gry w przeglądarce internetowej mają tę zaletę, że są w przeglądarce. Dzięki temu można dyskretnie je odpalić i popykać w wolnej chwili.
Pośród klonów klasyki i zalewu rozmaitej szmiry można trafić na perły tego gatunku. A jedną jest 1066.


Nazwa jest nieprzypadkowa – jest to data bitwy pod Hastings, jednego z decydujących starć w dziejach świata, w wyniku którego Normanowie pod wodzą Wilhelma Zdobywcy opanowali wyspy brytyjskie.
Interesująca jest nie tylko sama bitwa, ale też przygotowania do niej i niepokoje, jakie nękały wówczas wyspy. Jakby anglikom mało było Normanów, do zabawy włączyli się wikingowie pod wodzą króla HaraldaHardraady.

Mówiąc krótko – gotowało się. I to solidnie.

Gra przeglądarkowa

Channel 4 przygotował film dokumentalny na temat właśnie bitwy pod Hastings. Zamówiono także edukacyjną grę online, która miała trafić w gusta nastolatków, zazwyczaj nieszczególnie zainteresowanych historią i nauką. Przygotowanie zlecono firmie Preloaded.

Od razu uspokajam tych, którym na hasło „gra edukacyjna” szczęka rozwiera się do potężnego ziewnięcia – ekipa Preloaded wykonała swoje zadanie wprost znakomicie.

1066 to gra strategiczna. Gracz dowodzi armią Anglików, Normanów lub Wikingów. Każda z tych frakcji ma inne jednostki - Normanowie na przykład jako jedyni mają konnicę.

Bitwa rozgrywa się na rodzaju podłużnej szachownicy na dolnej połowie ekranu. Na górnej można obejrzeć bitwę w sposób, że tak powiem, filmowy.

I tu należą się twórcom kolejne brawa – grafika, choć prosta, posługuje się bardzo interesującymi rozwiązaniami. Pole bitwy jest skąpane we mgle, wojownicy są widoczni jako cienie. Jedynie sztandary mają intensywne kolory. No i krew. Tej jest też sporo.

Głodzisz kruki!

Bitwa jako taka, oprócz fazy taktycznej, składa się z trzech mini gier. Walka wręcz polega na wciskaniu odpowiedniej strzałki w dobrym czasie, co przypomina Guitar Hero. Strzelanie z łuku to trochę Angry Birds (z tym, że jak trafisz, to krew się leje, a ranni krzyczą) a szarża to po prostu ładowanie paska postępu.

Oprócz siły i obrony, wojsko ma też morale, które można wzmacniać okrzykami, które jednocześnie osłabiają morale wroga. Tutaj kolejny ukłon dla twórców – obelgi są jak najbardziej historyczne. Na przykład okrzyk wikingów „Raven starver!” ma swoje źródło w Eddzie – kruki pożerały zwłoki zabitych wojowników. „Głodzisz kruki!” - zabijemy cię i zostaniesz przez nie zjedzony.


Całości dopełnia prosta, acz wpadająca w ucho muzyka. Jak na grę flashową, produkt jest wprost rewelacyjny. I trzeba otwarcie przyznać – ma klimat. A tego często brakuje nawet wysokobudżetowym produkcjom. 


Podobało się? Polub bloga na Facebooku!




Komentarze

Popularne posty